Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy i leczenie

Wrzody żołądka

Helicobacter pylori to nietypowa bakteria, która dzięki właściwości wytwarzania enzymu zasadowego, może rozwijać się w kwaśnym środowisku przewodu pokarmowego. Badania wykazały, że to ona w głównej mierze odpowiedzialna jest za rozwój choroby wrzodowej.

Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy

Większość z nas jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów, jednak tylko ponad 10% Polaków cierpi na chorobę wrzodową. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu wrzodów są stres, palenie papierosów, ciężkostrawna dieta z ostrymi przyprawami. Helicobacter pylori umiejscawia się na błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy i powoduje stopniowe uszkodzenie jej komórek. W ten sposób powstają nadżerki, a potem wrzody. Poza bakterią chorobę wrzodową mogą wywołać czynniki genetyczne oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Objawy wrzodów żołądka

W pierwszym okresie choroba nie daje żadnych objawów. W miarę postępującego uszkodzenia błony śluzowej, pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • bóle w nadbrzuszu,
  • zgaga,
  • pieczenie,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie.

W przypadku wrzodów żołądka, bóle pojawiają się do godziny po spożyciu posiłku, w przypadku wrzodów dwunastnicy, występuje tzw. ból głodowy, który ustępuje po zjedzeniu nawet najmniejszej porcji.

Więcej na temat objawów wrzodów żołądka na stronie: http://chorobawrzodowa.net.pl/wrzody/objawy-wrzodow-zoladka/

Diagnoza i leczenie wrzodów

Pierwsze objawy choroby wrzodowej większość osób stara się zniwelować za pomocą środków dostępnych w aptece bez recepty, jak leki na zgagę, mleczka odkwaszające żołądek. W większości przypadków są to jednak środki o działaniu doraźnym.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie choroby wrzodowej jest wykonanie gastroskopii. To badanie endoskopowe, polegające na wprowadzeniu wziernika z kamerą, która umożliwia gastrologowi dokładne oglądnięcie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Tradycyjnie gastroskopia przeprowadzana jest przez przełyk, co u wielu osób powoduje duży dyskomfort (stres, odruch wymiotny). W prywatnych placówkach można wykonać gastroskopię przez nos, która jest zupełnie bezbolesna.

W zależności od przypadku, lekarz może dodatkowo zlecić prześwietlenie przewodu pokarmowego z kontrastem lub tomografię przewody pokarmowego. Dokładna diagnostyka ma istotny wpływ na sposób leczenia. W przypadku choroby wrzodowej wystarczające jest podawanie antybiotyków wraz z inhibitorem pompy protonowej. Ścisłe przyjmowanie leków oznacza wyleczenie wrzodów.

Powikłania choroby wrzodowej

Lekceważenie objawów choroby wrzodowej lub przerwanie leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym są krwawienia z przewodu pokarmowego, objawiające się wymiotami o brunatnym zabarwieniu ze śladami krwi.

Znacznie poważniejszym powikłaniem jest pęknięcie wrzodów, które wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Niestety wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być również przyczyną nowotworów układu pokarmowego, dlatego przy każdej gastroskopii wykonywane jest badanie histopatologiczne. W przypadku stwierdzenia raka żołądka najlepszą metodą jest jego usunięcie i zastosowanie specjalnej diety.

Artykuł pod redakcją serwisu chorobawrzodowa.net.pl

2 thoughts on “Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy i leczenie

  1. Wrzody żołądka spowodowane bakterią Helicobacter Pylori można łatwo stwierdzić po badaniu, którego jednak nie polecam – gastroskopia to jakiś kompletny szajs, takiego nieprzyjemnego badania nigdy nie miałem. Lekarze chwalą się, że ma 100% skuteczności w diagnozowaniu wrzodów, ale jak tylko są inne metody, to warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

odżywianie skóry głowy
LifeStyle Zdrowie

Zabiegi kosmetyczne na wzmocnienie włosów

Odpowiednia pielęgnacja skóry głowy niezwykle istotna dla osób w każdym wieku. W bogatej ofercie zabiegów kosmetycznych i dermatologicznych można znaleźć metody umożliwiające zarówno przyspieszenie porostu włosów, jak również ich wzmocnienie. Zabiegi te zajmują ważne miejsce w rozwiązaniu problemu, jakim dla wielu osób jest nadmierne wypadanie włosów i łysienie, stanowiące źródło kompleksów oraz niezadowolenia z własnego […]

Czytaj dalej
Domowe sposoby na opuchlizne
Zdrowie

Domowe sposoby na opuchliznę

Opuchlizna może pojawiać się z różnych przyczyn. Często występuje na stopach, na przykład w wyniku zmęczenia. Pojawia się także w przypadku różnych urazów i stłuczeń. Czasem wskazuje także na dużo poważniejsze problemy ze zdrowiem. Szybką ulgę przyniosą domowe sposoby na opuchliznę. Jest to mało przyjemny problem, który nie wygląda zbyt estetycznie. Dlatego warto sięgnąć po […]

Czytaj dalej
ujędrnianie ciała i redukcja zmarszczek technologia HIFU
Zdrowie

Ultraformer III HIFU – nowoczesny zabieg na twarz i ciało

Ultraformer III Hifu jest innowacyjnym urządzeniem do przeprowadzania bezinwazyjnych zabiegów liftingu, które dotyczą twarzy oraz pozostałych części ciała. Jest to urządzenie, które dzięki specjalnej głowicy, emitującej fale ultradźwiękowe, przebudowuje strukkturę skóry, pozostawiając ją zregenerowaną, napiętą i gładką. Każdy pacjent, który poddaje się zabiegowi tego liftingu bez skalpela, po maksymalnie 3 miesiącach uzyskuje pożądany efekt. Jak […]

Czytaj dalej