Zapalenie płuc jest bardzo groźną chorobą układu oddechowego, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie są najpopularniejsze objawy zapalenia płuc. Dzięki szybkiej diagnozie można rozpocząć skuteczne leczenie, a w przypadku zapalenia płuc każda godzina jest bardzo ważna. Pamiętać należy również i o tym, że w wielu przypadkach objawy zapalenia płuc są często niejednoznaczne, dlatego też warto jak najszybciej wykonać prześwietlenie płuc.
Najpopularniejsze objawy zapalenia płuc
Zapalenie płuc, najprościej mówiąc, to stan zapalny miąższu płuc (pęcherzyków płucnych i tkanki podścieliskowej). Choroba ta przejawia się najczęściej tworzeniem wysięku zapalnego. Następstwami zapalenia płuc jest między innymi: zmniejszenie się powietrzności, znaczne przyśpieszenie oddechu, a nawet duszności. Objawy te są zazwyczaj niezmienne, niezależnie od rodzaju zapalenia płuc z jakim mamy do czynienia. Warto wspomnieć również i o tym, że objawy zapalenia płuc wcale nie muszą być jednoznaczne. Objawy zależą w dużej mierze od czynnika, który spowodował chorobę oraz od stanu zdrowia pacjenta. W bardzo wielu przypadkach zapalenie płuc ma przede wszystkim podłoże bakteryjne. Choroba ta może być również wywołana przez groźne wirusy.
- Kaszel
- Gorączka
- Nudności
Klasyczne objawy zapalenia płuc
Klasycznymi objawami zapalenia płuc jest bardzo męczący kaszel, który wywołuje duszności oraz ból w klatce piersiowej. Chorobę można rozpoznać również po świszczącym oddechu. Początkowe objawy zapalenia płuc są bardzo podobne do popularnej grypy, czyli mamy do czynienia z dreszczami na całym ciele, wysoką gorączką oraz ogólnym złym samopoczuciem. Lekarze, którzy badają chorego, mogą wysłuchać bardzo charakterystyczne szemranie w płucach.
Jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem płuc po przeziębieniu, to kaszel bardzo rzadko kiedy ustępuje. W wielu przypadkach objawy jeszcze bardziej się nasilają, a kaszel staje się duszący i bardzo bolesny dla chorego. W niektórych przypadkach choroba ta może dawać mało zauważalne objawy. Zdarzają się przypadki zapalenia płuc, przy którym pacjenci nie mają gorączki, ani nawet kaszlu. Również lekarze za pomocą stetoskopu nie są w stanie rozpoznać choroby, z którą mamy do czynienia. Jedynymi objawami w takim przypadku jest ogólne osłabienie organizmu, łatwe męczenie, duża senność, zlewne poty, duszność oraz złe samopoczucie.
Zachłystowe zapalenie płuc
W dzisiejszych czasach bardzo często zdarzają się również przypadki zachłystowego zapalenia płuc, które jest również bardzo niebezpieczną chorobą i nie można jej lekceważyć. Zachłystowe zapalenie płuc występuje głównie u tych osób, które zmagają się na co dzień z refluksem żołądkowo-przełykowym. Jeżeli nasz pokarm dostanie się do płuc, to wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy mieć do czynienia właśnie z zachłystowym zapaleniem płuc.
Najpopularniejsze przyczyny zapalenia płuc
Przyczyn zapalenia płuc jest bardzo wiele, dlatego też ważną kwestią jest dokładne rozpoznanie choroby. W Polsce najczęściej zapalenie płuc występuje na skutek mniej lub bardziej niebezpiecznych powikłań po przeziębieniu lub grypie. Choroba ta może pojawić się również po powikłaniach chorób zakaźnych, takich jak np. odra, ospa wietrzna, czy różyczka.