Chlamydia w gardle

Chlamydia w gardle

Chlamydia trachomatis to najczęstsza bakteria przenoszona drogą płciową. Na zakażenie w szczególności narażone są młode osoby aktywne seksualnie, często zmieniające partnerów i nie stosujące prezerwatyw. Dużej liczbie zakażeń sprzyja bezobjawowy charakter infekcji. Początkowo brak jest objawów ze strony układu moczowo-płciowego, mimo obecności bakterii i możliwości zakażania kolejnych partnerów seksualnych. Dopiero gdy pojawią się charakterystyczne objawy skórne, chory uświadamia sobie fakt zakażenia. Te zmiany skórne to drobne pęcherzyki i owrzodzenia, które z czasem samoistnie ustępują. Co ciekawe, chlamydia może być także odpowiedzialna za infekcje gardła.

Objawy ze strony układu moczowo-płciowego to:

 • atypowa wydzielina z cewki moczowej,
 • pieczenie i ból cewki moczowej,
 • częste oddawanie moczu,
 • ból podbrzusza,
 • u kobiet możliwy jest ból podczas stosunku.

Infekcja chlamydią może prowadzić do poważnych powikłań. U mężczyzn jest to zapalenie jąder i najądrza, zrosty nasieniowodów i bezpłodność. U kobiet – zapalenie jajników, niepłodność czy większe ryzyko ciąży pozamacicznej.

Przyczyny chlamydii w gardle

Chlamydia gardłowa to infekcja będąca konsekwencją stosunku oralnego. Podobnie jak w przypadku lokalizacji w układzie moczowo-płciowym, chlamydia w gardle bardzo często nie daje żadnych objawów infekcji. Natomiast jeśli już wystąpią jakieś symptomy zakażenia, przypominają one zapalenie gardła. Są to:

 • ból gardła,
 • zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych,
 • trudności z połykaniem,
 • kaszel,
 • zapalenie krtani.

Infekcja spowodowana przez Chlamydia trachomatis nie jest przenoszona drogą kropelkową, a jedynie przez stosunki oralne. Pozostałe dwa gatunki baterii chlamydii – Chlamydia pneumoniae i Chlamydia psittaci mogą powodować poważniejsze infekcje dróg oddechowych. Najpoważniejsze konsekwencje zakażenia tymi szczepami bakterii to:

 • zapalenie gardła i krtani,
 • infekcje zatok przynosowych,
 • zapalenie oskrzeli,
 • zapalenie płuc.

Bakterie te mogą powodować trwałe uszkodzenie nabłonka oddechowego w układzie oddechowym, co może prowadzić do przewlekłych infekcji, stanów alergicznych i dychawicy oskrzelowej. Co ważne, bakterie chlamydii nie są łatwe w leczeniu, co wynika z ich dużej oporności na powszechnie stosowane antybiotyki.

Brak uodpornienia na bakterię powoduje, że można zarazić się nią wielokrotnie w ciągu życia. Dlatego tak ważne jest zapobieganie infekcji. Zarówno chlamydia układu płciowego, jak i chlamydia w przełyku mogą nie dawać żadnych objawów zakażenia, co opóźnia czas rozpoczęcia leczenia i może spowodować poważne konsekwencje – reaktywne zapalenie stawów, astmę, chorobę wieńcową. Dla kobiety infekcja chlamydią oznacza również powikłania położnicze w postaci poronień, przedwczesnego porodu czy wad wrodzonych płodu.

Najskuteczniejszą metodą wykrywania chlamydii w gardle jest pobranie wymazu z gardła w celu wykonania posiewu komórkowego lub wykrywania kwasu nukleinowego bakterii metodą PCR. Tylko jednoznaczna identyfikacja bakterii i jak najszybsze wdrożenie antybiotykoterapii gwarantują uniknięcie ogólnoustrojowych powikłań.

2 thoughts on “Chlamydia w gardle

 1. Chlamydia gardła jest właściwie nie do odróżnienia od zapalenia gardła dla normalnego lekarza. Jak sami nie mamy podejrzeń, że w gruncie rzeczy to może być choroba weneryczna i nie pójdziemy z nią do wenerologa, to praktycznie nie ma szans żeby lekarz pierwszego kontaktu wiedział, że może to być chlamydia w gardle.

 2. Trudno wymagać od lekarza żeby znał się na wszystkim. Jak idziesz do lekarza rodzinnego to poza klasycznymi chorobami najczęściej niewiele rozpozna i po prostu skieruje do specjalisty. Nie mam żadnych pretensji do lekarza, że nie zauważył u mnie że to chlamydia. Skąd miał wiedzieć? Ale wiedział, żeby wysłać mnie do lekarza chorób wewnętrznych a on do wenerologa. I tak to powinno wyglądać, choć faktycznie wolałbym załatwić wszystko w jednym gabinecie. Tylko że to utopia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chlamydia objawy
Chlamydia

Objawy chlamydii

Bakterie chlamydii, gdy znajdą się w organizmie, mogą wywołać bardzo groźne schorzenie, zwane chlamydiozą. Daje ono wiele różnych objawów. Część z nich występuje także w przypadku innych jednostek chorobowych, stąd chlamydioza stosunkowo często nie jest pierwszą diagnozą w trakcie przeprowadzania badania w gabinecie lekarskim. Objawy chlamydii nieco różnią się u kobiet i u mężczyzn. Niezależnie […]

Czytaj dalej
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia

Leczenie naturalne chlamydia pneumoniae

Chociaż w leczeniu chlamydia pneumoniae stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków, dużą rolę odgrywają także naturalne metody leczenia. Doskonale wspierają one antybiotykoterapię. Korzystanie z nich może przyczynić się nie tylko do znacznie szybszego pozbycia się bakterii chlamydii z organizmu, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia i szybszej regeneracji po zakończeniu leczenia.

Czytaj dalej
Chlamydia leczenie
Chlamydia

Leczenie chlamydii

Chlamydioza to schorzenie, do zakażenia którym dochodzi głównie drogą płciową, chociaż zdarzają się także przypadki zakażenia bakterią chlamydii dziecka przez jego matkę. Leczenie chlamydii nie jest zbyt skomplikowane o ile w odpowiedni sposób zareaguje się na sygnały wysyłane przez organizm. Szybkie wykrycie chlamydiozy pozwala na równie szybkie jej zlikwidowanie oraz ograniczenie ryzyka związanych z nią […]

Czytaj dalej