Chlamydia u dzieci

Chlamydia u dzieci

Chlamydioza to schorzenie, którym mogą się zarazić nie tylko osoby dorosłe w trakcie stosunku płciowego bez zabezpieczenia. Często zdarza się, że bakteria chlamydii atakuje dziecko w trakcie porodu lub też inne dzieci poprzez kontakt z nosicielami takiej bakterii.

Które dzieci dotyka chlamydioza?

Chlamydia to bakteria, która atakuje już noworodki i dzieci w wieku niemowlęcym. Do zakażenia bakterią chlamydii od matki może dojść podczas porodu metodą naturalną. Na chlamydiozę nie zapadają natomiast dzieci, które zostały urodzone przez cesarskie cięcie. Chlamydioza dotyka co czwarte dziecko do 6 miesiąca życia. Chlamydia dzieci może także dotknąć przez zakażenie drogą kropelkową. Mowa tutaj najczęściej o dzieciach pomiędzy 5 a 10. rokiem życia, chociaż chlamydioza pojawia się również u nieco młodszych i nieco starszych dzieci. Chlamydia rozprzestrzenia się tylko wśród ludzi, nie można się nią zarazić od zwierząt.

Jak objawia się chlamydioza u dzieci?

Chlamydioza u dzieci jest trudna do zdiagnozowania ze względu na to, że można ją pomylić z szeregiem wielu innych chorób. Wśród głównych objawów chlamydiozy wyróżnia się przede wszystkim: suchy kaszel, stan podgorączkowy i gorączkę, a także lekką chrypkę, która nie przechodzi nawet po ustąpieniu głównych objawów przeziębienia lub choroby. Dziecko dotknięte chlamydią, oprócz tego stosunkowo często zapadają na zapalenie krtani lub na zapalenie gardła.

Jak diagnozuje się chlamydiozę u dzieci?

Obecność bakterii chlamydii jest diagnozowana głównie za pomocą wymazu pobieranego z górnych dróg oddechowych lub wymazu z plwocin. Badanie obecności chlamydii takimi metodami jest darmowe. Oprócz tego stosuje się również specjalistyczne badania krwi, podczas których sprawdza się obecność w niej przeciwciał IgM oraz przeciwciał IgG. Ze względu na to, że są to już badania specjalistyczne, konieczne jest w ich przypadku wniesienie odpowiedniej opłaty.

Jak leczy się chlamydię u dzieci?

Chlamydia u dzieci jest leczona głównie za pomocą antybiotyków. Taka antybiotykoterapia trwa najczęściej około 2 tygodnie. W leczeniu chlamydii stosuje się antybiotyki należące do grup chinolonów i makrolidów, choć czasami zastosowanie znajdują także tetracykliny. Chlamydia u dziecka jest leczona głównie w domu. Stosunkowo rzadko można się spotkać z sytuacją, w której dziecko musi być z tego powodu hospitalizowane. Taka sytuacja jest najczęściej związana z zaniedbaniami ze strony rodziców lub opiekunów.

Czym grozi nieleczona w odpowiedni sposób chlamydioza?

Nieleczona lub leczona w nieodpowiedni sposób chlamydioza u dzieci może się zakończyć bardzo groźnymi powikłaniami. Najbardziej poważnym z nich jest trwała astma oskrzelowa. Oprócz tego, częstym powikłaniem zakażenia bakterią chlamydii jest równie zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, a w skrajnych przypadkach nawet zapalenie wsierdzia i mięśnia sercowego. Chlamydioza może być dla dziecka bardzo przykrym doświadczeniem, które odciśnie piętno na jego zdrowiu w przyszłości. Dlatego tak niezwykle istotne jest wykonanie odpowiednich badań w przypadku podejrzenia jej wystąpienia.

2 thoughts on “Chlamydia u dzieci

  1. Jak moja żona rodziła w szpitalu na Zaspie w Gdańsku to chyba panowała jakaś mała epidemia. To, że w ogóle istnieje chlamydia u dzieci usłyszałem wtedy od lekarza i dwóch pielęgniarek, więc coś musiało być na rzeczy, bo wcześniej w ogóle nie słyszałem, że taka choroba istnieje. Ale na szczęście nasza księżniczka cała i zdrowa .4 kilogramy szczęścia 🙂

  2. To się ciesz, bo jakby Ci nie powiedzieli, to by się okazało, że może nawet chlamydia się skończyła, ale zaraz pojawiają się groźne powikłania. A astma już taka łatwa do wyleczenia nie jest. To nie są dwa tygodnie i po krzyku, tylko długotrwały proces, który jak na razie nie przynosi żadnych rezultatów. Więc jak dziecko i żona zdrowe, to tylko się cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chlamydia objawy
Chlamydia

Objawy chlamydii

Bakterie chlamydii, gdy znajdą się w organizmie, mogą wywołać bardzo groźne schorzenie, zwane chlamydiozą. Daje ono wiele różnych objawów. Część z nich występuje także w przypadku innych jednostek chorobowych, stąd chlamydioza stosunkowo często nie jest pierwszą diagnozą w trakcie przeprowadzania badania w gabinecie lekarskim. Objawy chlamydii nieco różnią się u kobiet i u mężczyzn. Niezależnie […]

Czytaj dalej
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia

Leczenie naturalne chlamydia pneumoniae

Chociaż w leczeniu chlamydia pneumoniae stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków, dużą rolę odgrywają także naturalne metody leczenia. Doskonale wspierają one antybiotykoterapię. Korzystanie z nich może przyczynić się nie tylko do znacznie szybszego pozbycia się bakterii chlamydii z organizmu, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia i szybszej regeneracji po zakończeniu leczenia.

Czytaj dalej
Chlamydia leczenie
Chlamydia

Leczenie chlamydii

Chlamydioza to schorzenie, do zakażenia którym dochodzi głównie drogą płciową, chociaż zdarzają się także przypadki zakażenia bakterią chlamydii dziecka przez jego matkę. Leczenie chlamydii nie jest zbyt skomplikowane o ile w odpowiedni sposób zareaguje się na sygnały wysyłane przez organizm. Szybkie wykrycie chlamydiozy pozwala na równie szybkie jej zlikwidowanie oraz ograniczenie ryzyka związanych z nią […]

Czytaj dalej