Chlamydia trachomatis

Chlamydia trachomatis

Chlamydie to duża grupa bakterii gram-ujemnych, którymi można zarazić się różnymi drogami. Wywołują one wiele chorób.

To najczęściej występująca bakteria z grupy chlamid. Stanowi też największy problem epidemiologiczny. Do zarażenia dochodzi podczas stosunku płciowego. Nie ma znaczenia czy są to stosunki heteroseksualne czy homoseksualne. Bakteria rozmnaża się bardzo szybko i do zakażenia może dojść w wyniku jednego stosunku (ok. 2/3 zakażeń). Grupą najbardziej zagrożoną są osoby młode, często zmieniające partnerów.

Chlamydia trachomatis objawy

Trudności w rozpoznaniu i leczeniu tej chlamydii wynikają przede wszystkim z tego, ze przebiega ono bardzo często bezobjawowo. Bakteria nawet przez kilka lat może pozostawać w stanie uśpienia. Czasami objawy pojawiają się po upływie 7 do 14 dni. Najczęściej mają one inny charakter u kobiet i mężczyzn.

U kobiet są to:

  • obfita wydzielina z pochwy, może mieć charakter ropny,
  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • krwawienie z pochwy,
  • krwawienia po stosunku.

Objawy u mężczyzn:

  • pieczenie przy oddawaniu moczu,
  • wyciek z cewki moczowej,
  • stany zapalne w okolicach odbytu.

Nieleczona chlamydia trachomatis może prowadzić do wielu bardzo poważnych powikłań. Ich charakter w dużej mierze zależy od szczepu bakterii, który wywołał zakażenie. Najpoważniejsze to jaglica, ziarniak weneryczny (występują coraz rzadziej), nierzeżączkowe zapalenie pochwy, zapalenie szyjki macicy, zapalenie najądrzy i zapalenie gruczołu krokowego. Zarażone kobiety mają problemy z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem, bardzo często dochodzi u nich do poronień.

Chlamydia trachomatis leczenie

Trudności w leczeniu wynikają przede wszystkim z tego, że choroba rozwija się bezobjawowo lub jej objawy są charakterystyczne dla innych chorób narządów płciowych. Najczęściej stosowane jest leczenie antybiotykami, albo jednorazowo podaje się azytromycynę, albo jeden lek z grupy tetracyklin. Leczenie trwa wtedy od 7 do 14 dni. Skuteczne będzie wtedy, gdy obejmie obu partnerów.

Obecność bakterii chlamydia trachomatis stwierdza się w wyniku odpowiednich testów. Niestety te refundowane przez NFZ są mało miarodajne, ich wykrywalność wynosi od 80 do 90%. Najczęściej wykonuje się test ELISA na obecność przeciwciał IgG, IgM, IgA. Ich poziom określa rodzaj zakażenia.

Najlepsze rezultaty dają testy PCR, oparte na badaniu genetycznym, nie są jednak refundowane przez NFZ, a ich koszt wynosi ok. 150 zł.

Chlamydia u dzieci

Kobiety w ciąży zarażone chlamydią trachomatis w czasie trwania ciąży mogą zarazić dziecko podczas porodu siłami natury. Niebezpieczeństwo to nie występuje podczas porodu za pomocą cesarskiego cięcia. Niestety badania w tym kierunku nie są przeprowadzane, co powoduje, że u 25% noworodków z problemami oddechowymi stwierdzono obecność bakterii.

Najczęstszym powikłaniem spowodowanym chlamydią u dzieci są zapalenie oskrzeli, płuc, zapalenie ucha lub gardła. Często także zapalenie spojówek, które może doprowadzić do utraty wzroku.

Trudno jest ocenić liczbę osób zakażonych w Polsce, wynika to przede wszystkim z niewielkiej ilości przeprowadzanych testów. Badania przeprowadzone w USA i Wielkiej Brytanii wykazały, że ilość zakażeń w ostatnich latach ma tendencje wzrastające.

2 thoughts on “Chlamydia trachomatis

  1. Chlamydia trachomatis może być bardzo łatwo pomylona z rzeżączką. Zwłaszcza, że najczęściej objawy trachomatis są praktycznie identyczne. Trzeba iść do dobrego dermatologa żeby mieć nadzieję na to, że szybko zacznie się leczenie.

  2. Każdy dermatolog i to wcale nie jakiś wielce doświadczony specjalista wie dokładnie czym się różni chlamydia trachomatis od rzeżączki. Już nie róbmy z tych lekarzy debili, bo niedługo każdy mędrzec internetowy będzie się uważał za mądrzejszego od specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chlamydia objawy
Chlamydia

Objawy chlamydii

Bakterie chlamydii, gdy znajdą się w organizmie, mogą wywołać bardzo groźne schorzenie, zwane chlamydiozą. Daje ono wiele różnych objawów. Część z nich występuje także w przypadku innych jednostek chorobowych, stąd chlamydioza stosunkowo często nie jest pierwszą diagnozą w trakcie przeprowadzania badania w gabinecie lekarskim. Objawy chlamydii nieco różnią się u kobiet i u mężczyzn. Niezależnie […]

Czytaj dalej
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia

Leczenie naturalne chlamydia pneumoniae

Chociaż w leczeniu chlamydia pneumoniae stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków, dużą rolę odgrywają także naturalne metody leczenia. Doskonale wspierają one antybiotykoterapię. Korzystanie z nich może przyczynić się nie tylko do znacznie szybszego pozbycia się bakterii chlamydii z organizmu, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia i szybszej regeneracji po zakończeniu leczenia.

Czytaj dalej
Chlamydia leczenie
Chlamydia

Leczenie chlamydii

Chlamydioza to schorzenie, do zakażenia którym dochodzi głównie drogą płciową, chociaż zdarzają się także przypadki zakażenia bakterią chlamydii dziecka przez jego matkę. Leczenie chlamydii nie jest zbyt skomplikowane o ile w odpowiedni sposób zareaguje się na sygnały wysyłane przez organizm. Szybkie wykrycie chlamydiozy pozwala na równie szybkie jej zlikwidowanie oraz ograniczenie ryzyka związanych z nią […]

Czytaj dalej