Chlamydia to bakteria występująca powszechnie w populacji i powodująca szereg schorzeń o zróżnicowanej lokalizacji w organizmie. Najbardziej znana jest Chlamydia trachomatis, przenoszona drogą płciową i powodująca zakażenie układu moczowo-płciowego.
Poza wywołaniem lokalnego zakażenia, objawiającego się bólami podbrzusza, obecnością nietypowej wydzieliny z cewki moczowej, bólami podczas stosunku oraz krwawieniami, może dojść do zakażenia ogólnoustrojowego. Zakażenia narządów jamy mniejszej, powstanie zrostów w jajowodach czy nasieniowodach i wynikająca z tego niepłodność czy reaktywne zapalenie stawów, to najważniejsze z powikłań. Poza przenoszeniem bakterii drogą tradycyjnych kontaktów seksualnych, możliwe jest zakażenie jamy ustnej przez stosunek oralny. Ponadto możliwa jest transmisja zakażenia z matki na dziecko podczas porodu, co powoduje poważne infekcje oczu, gardła i układu moczowo-płciowego u noworodka.
Chlamydia pneumoniae
Inny gatunek chlamydii – Chlamydia pneumoniae, przenoszona jest drogą kropelkową i powoduje infekcje dróg oddechowych. Najczęstsze schorzenia to zapalenie gardła i krtani, przewlekły nieżyt nosa i zapalenie zatok, zapalenie płuc i alergie. Chorobom tym towarzyszy uciążliwy kaszel.
Bakterie chlamydii atakują nabłonek dróg oddechowych, upośledzając ruch rzęsek i powodując stan zapalny. Powoduje to wzmożoną produkcję wydzieliny z jednoczesnym upośledzeniem jej odprowadzania na zewnątrz. Prowadzi to do występowania silnego kaszlu. Zależność chlamydia a kaszel jest zatem oczywista.
Przeciwciała przeciwko chlamydii stwierdza się u zdecydowanej większości osób dorosłych, co wskazuje na wcześniejszy kontakt z bakterią. U osób dorosłych chlamydia i kaszel idą w parze – infekcja dróg oddechowych manifestuje się suchym, uciążliwym kaszlem, który ma tendencję do samoistnego ustępowania. Bardziej uciążliwy charakter ma kaszel u dzieci – przypomina on kaszel towarzyszący krztuścowi, suchy, napadowy, występujący w dzień i w nocy. W celu oceny przyczyny infekcji oraz tego czy kaszel i chlamydia są ze sobą powiązane, wykonywany jest wymaz z gardła lub nosa, albo plwociny w celu wykrycia materiału genetycznego bakterii. Możliwe jest także wykonanie we krwi testów serologicznych, które wykrywają obecność specyficznych przeciwciał.
Chlamydia u dzieci
Wartą uwagi kwestią jest problem zakażenia noworodków podczas porodu. U ponad 25% urodzonych dzieci, hospitalizowanych z powodu infekcji dróg oddechowych, przyczyną jest chlamydia. Noworodki dotknięte napadowym, przewlekłym kaszlem oraz narastającą dusznością, najprawdopodobniej w czasie porodu zostały zakażone chlamydią.
Kaszel i infekcje dróg oddechowych wynikające z zakażenia chlamydią poddają się dobrze leczeniu antybiotykiem. Jednak brak odporności po zakażeniu sprzyja nawrotom infekcji i przewlekłemu charakterowi kataru, kaszlu czy duszności. Długotrwałe i nieleczone infekcje chlamydią mogą prowadzić do rozwoju astmy oskrzelowej Z tego względu bardzo istotne jest unikanie kontaktu z chorymi oraz wczesna diagnostyka i rozpoczęcie leczenia.
Tylko pamiętajcie, że kaszel jest objawem, a nie schorzeniem. To chlamydię trzeba wyleczyć, a nie brać syropy na kaszel, bo nic one nie pomogą jak chlamydia zostanie. Nie można o tym zapominać.
Tylko, że nie zawsze kaszel występuje jednocześnie z chlamydią. Jest tak powszechny, że chyba tylko lekarz może powiązać kaszel z chlamydiozą. A i też pewnie nie każdy lekarz, bo nie jest to bardzo powszechna choroba. Lepiej unikać więc takich uogólnień bo kiedyś samemu się można na tym przejechać. Zostawmy lekarzom medycynę, bo to oni się na niej najlepiej znają.