Chlamydia – badanie

Chlamydia badanie

Chlamydia Trachomatis to najbardziej rozpowszechniona na świecie bakteria, przenoszona drogą płciową. Najczęściej zakażenia u kobiet obserwuje się w przedziale wiekowym 16-19 lat, a u mężczyzn to 20-24 rok życia. Zakażeniu sprzyjają częste zmiany partnerów seksualnych, niestosowanie prezerwatyw, wczesna inicjacja seksualna. Ponadto wzrostowi zakażeń sprzyja doustna antykoncepcja hormonalna, cukrzyca i zaburzenia odporności.

Zapobieganie zakażeniu sprowadza się do unikania ryzykownych zachowań seksualnych, stosowania prezerwatyw i wierności jednemu partnerowi. Tym, co znacznie utrudnia taką profilaktykę, jest bezobjawowy charakter zakażenia. W ponad połowie przypadków chlamydia w początkowej fazie infekcji nie daje żadnych symptomów. Sprzyja to nieświadomemu zakażaniu kolejnych osób i braku terapii na wczesnych etapach infekcji.

Objawy Chlamydia Trachomatis

Jeśli zakażenie Chlamydia Trachomatis daje objawy chorobowe, są to najczęściej niespecyficzne objawy ze strony układu moczowo-płciowego. Dla obu płci charakterystyczne jest występowanie bólu podbrzusza oraz obecność nietypowej wydzieliny z cewki moczowej. Mężczyznom może dokuczać ponadto ból jąder.

U kobiet najczęstszym powikłaniem jest zapalenia jajników, manifestujące się gorączką i silnym bólem podbrzusza. Zapalenie jajników ma charakter nawrotowy, a nawrót choroby może być indukowany zwykłym wyziębieniem organizmu czy okresem okołomiesiączkowym. U mężczyzn powikłaniem może być zapalenie odbytu czy najądrzy. Ponadto zarówno kobiety, jak i mężczyźni zainfekowani chlamydią częściej dotykani są problemem niepłodności. Aby zapobiec tak poważnym powikłaniom zdrowotnym, każda osoba aktywna seksualnie oraz każda kobieta w ciąży powinna wykonywać test na chlamydię.

Badania na chlamydię

Gdy podejrzewana jest chlamydia, badania polegają na wykryciu bezpośrednio obecności bakterii lub przeciwciał, produkowanych przez organizm w ramach obrony przed infekcją. Bezpośrednie wykrywanie chlamydii polega na detekcji jej materiału genetycznego w materiale pobranym od pacjenta. Jeśli zakażenie dotyczy układu moczowo – płciowego, materiałem może być mocz, nasienie, wymaz z odbytu, szyjki macicy lub pochwy. Z kolei przy infekcjach dróg oddechowych pobierany jest wymaz z nosa czy gardła lub plwocina. Metoda wykrywania DNA bakterii przy użyciu techniki PCR to bardzo nowoczesny i czuły test. Gdy w badanym materiale obecna jest chlamydia, test wykryje nawet jej niewielkie ilości.

Metody wykrywania przeciwciał przeciwko bakteriom są zdecydowanie mniej dokładne, jednak z racji lepszej dostępności i niższej ceny, wykonywane są znacznie częściej. By wykryć przeciwciała, za powstanie których odpowiada chlamydia, badanie wykonywane jest z krwi chorego. Jeśli stwierdzona zostanie obecność przeciwciał klasy IgM, świadczy to o świeżej infekcji; natomiast infekcja ponowna to przewaga przeciwciał klasy IgG. Przy przewlekłym schorzeniu spowodowanym chlamydią w testach serologicznych wzrasta miano przeciwciał IgA. Dzięki testom serologicznym można skutecznie można potwierdzić lub wykluczyć zakażenie.

2 thoughts on “Chlamydia – badanie

  1. To najlepsze, że chlamydia jest najczęstszą chorobą weneryczną na świecie, a u nas ciągle się słyszy o rzeżączce czy innych tryprach. Choroba weneryczna, którą może mieć nawet 10% polskiego społeczeństwa jest kompletnie nieznana i nikt o niej nie mówi. Przynajmniej lekarze powinni zadać o to żeby więcej było o niej w mediach.

  2. Brakuje tu najważniejszej informacji, której wbrew pozorom wiele osób oczekuje. Wymaz, który pobiera się żeby zrobić badania na chlamydię jest kompletnie bezbolesny, niezależnie od tego z jakiej części ciała się go pobiera. To trzeba mówić, a diagnozowanie chlamydii wzrośnie, bo ludzie nie będą się bali badać, myśląc, że nie wiadomo jakie poświęcenie trzeba przejść żeby to sprawdzić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Chlamydia objawy
Chlamydia

Objawy chlamydii

Bakterie chlamydii, gdy znajdą się w organizmie, mogą wywołać bardzo groźne schorzenie, zwane chlamydiozą. Daje ono wiele różnych objawów. Część z nich występuje także w przypadku innych jednostek chorobowych, stąd chlamydioza stosunkowo często nie jest pierwszą diagnozą w trakcie przeprowadzania badania w gabinecie lekarskim. Objawy chlamydii nieco różnią się u kobiet i u mężczyzn. Niezależnie […]

Czytaj dalej
Chlamydia pneumoniae
Chlamydia

Leczenie naturalne chlamydia pneumoniae

Chociaż w leczeniu chlamydia pneumoniae stosuje się głównie środki leczenia farmakologicznego w postaci antybiotyków, dużą rolę odgrywają także naturalne metody leczenia. Doskonale wspierają one antybiotykoterapię. Korzystanie z nich może przyczynić się nie tylko do znacznie szybszego pozbycia się bakterii chlamydii z organizmu, ale także do poprawy ogólnego samopoczucia i szybszej regeneracji po zakończeniu leczenia.

Czytaj dalej
Chlamydia leczenie
Chlamydia

Leczenie chlamydii

Chlamydioza to schorzenie, do zakażenia którym dochodzi głównie drogą płciową, chociaż zdarzają się także przypadki zakażenia bakterią chlamydii dziecka przez jego matkę. Leczenie chlamydii nie jest zbyt skomplikowane o ile w odpowiedni sposób zareaguje się na sygnały wysyłane przez organizm. Szybkie wykrycie chlamydiozy pozwala na równie szybkie jej zlikwidowanie oraz ograniczenie ryzyka związanych z nią […]

Czytaj dalej