Choroba Leśniowskiego-Crohna to przewlekłe, nieswoiste zapalenie przewodu pokarmowego, które najczęściej lokalizuje się w jelitach. Przyczyny choroby Leśniowskiego-Crohna są nie do końca znane, podobnie jak sposoby na całkowite wyleczenie schorzenia. Poza uciążliwymi objawami, choroba związana jest także z niebezpiecznymi powikłaniami. Są to zarówno powikłania dotykające przewodu pokarmowego, jak i powikłania pozajelitowe. Te drugie pojawić się mogą u osób, u których wystąpiły wcześniej objawy choroby Leśniowskiego-Crohna i noszą nazwę manifestacji pozajelitowych. Należą do nich między innymi:
Choroby dermatologiczne
Takie, jak rumień guzowaty, zgorzelinowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Rumień guzowaty występuje najczęściej podczas ostrych faz choroby, zaś skutecznie działa na niego terapia glikortykosteroidami. Zgorzelinowe zapalenie skóry pojawia się zaledwie u 2% pacjentów, zaś łuszczyca u 10%. U chorych na ChL-C sporadycznie można zaobserwować także aftowe zapalenia jamy ustnej, ziarniniaki warg i błony śluzowej jamy ustnej.
Choroby dróg żółciowych
Do powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna należy przede wszystkim pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych, które zwiększa ryzyko zachorowania na raka dróg żółciowych. U pacjentów, w szczególności tych z zajętym chorobą jelitem krętym, często występuje także kamica żółciowa.
Choroby oczu
Zapalenie naczyniówki to częste powikłanie u osób chorujących na nieswoiste zapalenia jelita grubego. Schorzenie to objawia się światłowstrętem, niewyraźnym widzeniem, a także bólem oczu i głowy. Wśród związanych ze wzrokiem powikłań choroby Leśniowskiego-Crohna znajdują się także: zapalenie spojówek i zapalenie nadtwardówki oraz zapalenie nerwu wzrokowego. Następstwa tych chorób, jeśli nie zostanie podjęte natychmiastowe leczenie, mogą być groźne i trwałe. Należą do nich: zanik tęczówki, jaskra, a nawet utrata wzroku.
Niedokrwistość
Pojawia się jako powikłanie tego schorzenia zarówno z przyczyn niedoboru żelaza, jak i kwasu foliowego oraz witaminy B12. Niedobór żelaza ma swoje źródło w przewlekłym krwawieniu, brak witaminy B12 wynika z zaburzeń wchłaniania i złej diety, podobnie jest w przypadku niedoboru kwasu foliowego.Więcej na stronie niedokrwistosc.net.pl
Zapalenia stawów
Zarówno stawów krzyżowo-biodrowych, jak i stawów obwodowych. Pierwsze z nich objawiają się zazwyczaj delikatnie, zaś drugie ostrzej i dotyczą dużych stawów oraz stawów drobnych, symetrycznie rozłożonych.
Osteoporoza. Dotyka około 25-50% pacjentów chorych na nieswoiste zapalenia jelit. Częstotliwość zachorowań nie różni się ze względu na płeć ani na wiek. Do powikłań i manifestacji pozajelitowych należą także różne stany chorobowe nerek, zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, nadżerki w jamie ustnej, a także ostre i przewlekłe zapalenia trzustki. Rzadko zdarza się także amyloidoza, która zajmuje większość narządów wewnętrznych. Spora część wspomnianych powikłań jest bardzo poważna i niebezpieczna oraz dodatkowo uprzykrza życie osobie cierpiącej na to schorzenie. Dlatego też niezwykle ważne jest leczenie choroby Leśniowskiego-Crohna wszystkimi możliwymi sposobami, zanim dojdzie do wspomnianych manifestacji pozajelitowych.
Chyba najgorsze powikłanie choroby Leśniowskiego-Crohna to osteoporoza. Zwłaszcza dlatego, że nie ma żadnych objawów tej choroby. Człowiek dowiaduje się dopiero jak już ją ma i wtedy niewiele już może zrobić, bo zazwyczaj jest po pierwszym złamaniu a tego się już nie cofnie.
Jedz witaminę D3+ K2 oraz do kompletu A ,wszystkie choroby biorą się że stanów niedoborowych i tak samo jest w tej chorobie,zbadaj sobie poziom witaminy A i D3 to sama zobaczysz…