Kiła, znana również jako syfilis, to wieloetapowa choroba przenoszona głównie drogą płciową oraz poprzez łożysko a nawet pocałunek, jeśli w obrębie jamy ustnej występują kilaki. Jej objawy są różne w zależności od typu kiły i stopnia zaawansowania. Dzieli się na kiłę wczesną, kiedy jest najbardziej zaraźliwa oraz późną występującą ponad dwa lata po zakażeniu. Nieleczona kiła uszkadza cały organizm, łącznie z układem nerwowym.
Przyczyna:
Kiła jest wywoływana przez bakterię krętka białego-Treponema pallidum, która wnikając do organizmu zaczyna namnażać się oraz rozpraszać po całym organizmie, następnie pojawiają się pierwsze objawy choroby. Dzieje się to od 10 dni do 3 miesięcy, najczęściej jednak pierwsza zmiana bezbolesna pojawia się po 21 dniach. Składają się na nią zmiany skórne, często w postaci wrzodów w obrębie narządów płciowych oraz powiększone okoliczne węzły chłonne.
Objawy:
- Kiła wczesna: kiła pierwotna polega na występowaniu już wymienionych grudek oraz wrzodów na prąciu, w okolicach sromu i odbytu. W niektórych przypadkach wrzody pojawiają się także w innych miejscach, takich jak sutki, jama ustna czy palce. Ze względu na konsystencje wykwity te nazywa się wrzodami twardymi. Kiła wtórna rozpoczyna się do 15 tygodni po zakażeniu, kiedy owrzodzenie zniknęło prawie zupełnie. Na skórze pojawia się bladoróżowa lub czerwona wysypka, którą niekiedy łatwo przeoczyć. Zmiany te nazywają się osutkami.
– Osutki mogą nawracać się w czasie dwóch, a nawet czterech lat po zakażeniu, ale najczęściej pojawiają się w pierwszym roku od jego trwania. W przebiegu kiły II okresu dochodzi również do uogólnionego powiększenia obwodowych węzłów chłonnych, zmian w płynie mózgowo – rdzeniowych i czasami uszkodzenia wątroby, nerek czy oczu. U pewnej części chorych kiła ma przebieg całkowicie bezobjawowy, co utrudnia postawienie prawidłowej diagnozy – powiedział dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog-wenerolog z Gdańska
- Kiła późna: pojawia się po kilku do kilkunastu lat po zakażeniu, jeśli nie zostało wdrożone leczenie przy kile wczesnej. Kiła późna często występuje w postaci utajonej, i daje o sobie znać dopiero gdy krętek blady upośledził działanie narządów wewnętrznych, szczególnie układu krążenia i nerwowego. Objawy kiły są wtedy charakterystyczne dla danego układu, na przykład udar mózgu, zapalenie opon mózgowych, tętniak aorty itd. Mogą pojawić się także nowe owrzodzenia oraz kilaki, początkowo rozwijające się pod skórą, na kościach a następnie na zewnątrz. Kilaki rozpadając się zostawiają po sobie wklęsłe, rozległe owrzodzenie.
Leczenie:
W leczeniu kiły stosuje się antybiotykoterapię, zazwyczaj jest to podawana dożylnie lub domięśniowo penicylina, w dawkach zależnych od stadium choroby. Za datę wyleczenia uznaje się ostatnią dawkę podania leku, co nie znaczy, że wtedy też ustępują wszelkie objawy. Niektórych zmian jakie powoduje kiła nie można już cofnąć, zwłaszcza kiedy leczenie zostało rozpoczęte zbyt późno. W przypadku kiły później, pacjent na czas leczenia powinien być w szpitalu.
Jeśli podejrzewasz, że chorujesz na kiłę, najlepiej będzie jeśli zrobisz badanie PCR aby dowiedzieć się czy masz kiłę. Pozwoli Ci to na szybką diagnozę i równie szybkie podjęcie leczenia, co w przypadku tej choroby jest niezmiernie ważne, gdyż eliminacja krętka bladego z każdym dniem jest tylko trudniejsza.
Pamiętaj także, że w przypadku kiły równie ważna jest profilaktyka, polegająca na unikaniu przygodnych kontaktów seksualnych oraz informowaniu obecnych i byłych partnerów seksualnych o chorobie, jeśli występuje.
Zobacz więcej na temat kiły: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/kila/