Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy i leczenie

Helicobacter pylori to nietypowa bakteria, która dzięki właściwości wytwarzania enzymu zasadowego, może rozwijać się w kwaśnym środowisku przewodu pokarmowego. Badania wykazały, że to ona w głównej mierze odpowiedzialna jest za rozwój choroby wrzodowej.

Wrzody żołądka i wrzody dwunastnicy

Większość z nas jest nosicielami bakterii Helicobacter pylori, odpowiedzialnej za powstawanie wrzodów, jednak tylko ponad 10% Polaków cierpi na chorobę wrzodową. Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu wrzodów są stres, palenie papierosów, ciężkostrawna dieta z ostrymi przyprawami. Helicobacter pylori umiejscawia się na błonie śluzowej żołądka lub dwunastnicy i powoduje stopniowe uszkodzenie jej komórek. W ten sposób powstają nadżerki, a potem wrzody. Poza bakterią chorobę wrzodową mogą wywołać czynniki genetyczne oraz długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Objawy wrzodów żołądka

W pierwszym okresie choroba nie daje żadnych objawów. W miarę postępującego uszkodzenia błony śluzowej, pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • bóle w nadbrzuszu,
  • zgaga,
  • pieczenie,
  • nudności i wymioty,
  • osłabienie.

W przypadku wrzodów żołądka, bóle pojawiają się do godziny po spożyciu posiłku, w przypadku wrzodów dwunastnicy, występuje tzw. ból głodowy, który ustępuje po zjedzeniu nawet najmniejszej porcji.

Więcej na temat objawów wrzodów żołądka na stronie: http://chorobawrzodowa.net.pl/wrzody/objawy-wrzodow-zoladka/

Diagnoza i leczenie wrzodów

Pierwsze objawy choroby wrzodowej większość osób stara się zniwelować za pomocą środków dostępnych w aptece bez recepty, jak leki na zgagę, mleczka odkwaszające żołądek. W większości przypadków są to jednak środki o działaniu doraźnym.

Najlepszym sposobem na zdiagnozowanie choroby wrzodowej jest wykonanie gastroskopii. To badanie endoskopowe, polegające na wprowadzeniu wziernika z kamerą, która umożliwia gastrologowi dokładne oglądnięcie błony śluzowej żołądka i dwunastnicy oraz pobranie wycinków do badań histopatologicznych. Tradycyjnie gastroskopia przeprowadzana jest przez przełyk, co u wielu osób powoduje duży dyskomfort (stres, odruch wymiotny). W prywatnych placówkach można wykonać gastroskopię przez nos, która jest zupełnie bezbolesna.

W zależności od przypadku, lekarz może dodatkowo zlecić prześwietlenie przewodu pokarmowego z kontrastem lub tomografię przewody pokarmowego. Dokładna diagnostyka ma istotny wpływ na sposób leczenia. W przypadku choroby wrzodowej wystarczające jest podawanie antybiotyków wraz z inhibitorem pompy protonowej. Ścisłe przyjmowanie leków oznacza wyleczenie wrzodów.

Powikłania choroby wrzodowej

Lekceważenie objawów choroby wrzodowej lub przerwanie leczenia może doprowadzić do poważnych powikłań. Najczęstszym są krwawienia z przewodu pokarmowego, objawiające się wymiotami o brunatnym zabarwieniu ze śladami krwi.

Znacznie poważniejszym powikłaniem jest pęknięcie wrzodów, które wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej. Niestety wrzody żołądka i dwunastnicy mogą być również przyczyną nowotworów układu pokarmowego, dlatego przy każdej gastroskopii wykonywane jest badanie histopatologiczne. W przypadku stwierdzenia raka żołądka najlepszą metodą jest jego usunięcie i zastosowanie specjalnej diety.

Artykuł pod redakcją serwisu chorobawrzodowa.net.pl

2 thoughts on “Wrzody żołądka i dwunastnicy – objawy i leczenie

  1. Wrzody żołądka spowodowane bakterią Helicobacter Pylori można łatwo stwierdzić po badaniu, którego jednak nie polecam – gastroskopia to jakiś kompletny szajs, takiego nieprzyjemnego badania nigdy nie miałem. Lekarze chwalą się, że ma 100% skuteczności w diagnozowaniu wrzodów, ale jak tylko są inne metody, to warto spróbować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *